Compare Listings

Developerských projektov pribúda, zeleň ustupuje

Developerských projektov pribúda, zeleň ustupuje

V hlavnom meste Bratislavy vznikajú novostavby a s nimi nové ihriská pre deti, budujú sa diaľnice a cyklochodníky. Veľa novostavieb, zvyšujúci sa počet áut, vytváranie spojov, parkovacia politika a uľahčiť cestovanie tak, že necháte auto doma, toto sú najčastejšie témy, ktoré trápia Bratislavu. Myslím si, že dôležitá téma je aj ovzdušie a čo sa vytvára pre naše deti a relax. Pri výstavbe sa zabúda na zeleň, ktorá je potrebná a dôležitá v každom meste. V mestách sa tak pomaly, ale iste zvyšuje teplota, teplý vzduch zdvíha zo zeme špinu a škodlivé látky a víri ich na všetky strany. Dôsledkom znečistenia a prehriatia vzduchu nad mestami je zvýšená búrková činnosť, menej hodín slnečného svitu a zvýšený výskyt hmly. Mestá sú v lete z roka na rok neznesiteľnejšie a nebezpečnejšie.

CORWIN
“Vegetačné strechy na našom projekte BLUMENTAL znižujú povrchovú teplotu budovy, čím tvoria prirodzenú klimatizáciu. Klasická strecha sa počas dňa rozpáli až na 60 stupňov, kým vegetačná zelená strecha dosiahne maximum 25-28 stupňov Celzia, čo spolu so stropným chladením v štandarde bytov, vytvorí počas horúceho leta príjemnú oázu chladu.”
Corwin je na Slovensku priekopníkom v ich vytváraní. Umiestňovať vegetačné strechy na všetky stavby Corwinu je naše strategické rozhodnutie. Správať sa ako zodpovedný developer so vzťahom k životnému prostrediu a k ekológii. Zelene strechy sú poznávacím znamením všetkých obytných aj administratívnych projektov Corwinu a nájdete ich na Dúbravách, Blumentáli, v Záhradách Devín a budú súčasťou aj na Einparku, ktorý je vo výstavbe.

Zelené átrium v Trnave
Ďalším príkladom je Zelené átrium v Trnave z dielne  architekta Miroslava Marka. Je to prvý pasívny bytový dom na Slovensku, ktorý okrem iného ponúka aj pochôdznu zelenú strechu. Tú môžu obyvatelia využívať na stretávanie sa s priateľmi či relax.

 

Nová autobusová stanica v Bratislave
Doteraz najväčšiu zelenú strechu na Slovensku by mala už v roku 2020 poskytnúť nová autobusová stanica v Bratislave

Dopyt po zelených strechách postupne narastá

Načo by mali myslieť developeri? Odpoveďou sú zelené strechy
Zelené strechy a fasády dokážu takéto nezdravé prostredie zásadne zmeniť. Stačilo by zmeniť 10 až 20 % strešných plôch na zelené a vzduch by sa náhle vyčistil, znížila by sa prašnosť, ustalo by nepríjemné kolísanie teplôt a vlhkosti. Okrem toho, že zelené strechy vylepšujú klímu v mestách, prinášajú so sebou aj ďalšie bonusy, s ktorými sa žiadna iná strešná konštrukcia nemôže pochváliť. Produkujú kyslík a viažu oxid uhličitý, absorbujú prach a škodliviny, bránia prehrievaniu striech, a tým aj víreniu prachu, pri odbornom návrhu a realizácii majú takmer neobmedzenú životnosť, vylepšujú tepelnoizolačné vlastnosti strešnej konštrukcie, chránia podstrešný priestor pred prehrievaním, sú zvukovoizolačné, nehorľavé, spomaľujú odtekanie vody, a tým znižujú zaťaženie dažďovej kanalizácie. V neposlednom rade sú pekné, voňavé a tvoria životné prostredie pre hmyz, ktorý (aj keď nie všetci to tak cítime) je dôležitou súčasťou ekosystému tejto planéty.

Ak sa podarí využiť zelenú strechu ako pochôdznu plochu, hod-nota nehnuteľnosti rapídne stúpa. Strecha bytového domu tak môže slúžiť ako priestor pre jeho obyvateľov na záhradkárčenie, športovanie či relax s deťmi.

 

TREESE Zelene Strechy a developerske projekty

Využitie strechy

V súčasnosti je rozšíreným trendom byť čo najviac ekologicky a byť ohľaduplný aj k prírode. Spolu s tým sa stávajú čoraz populárnejšie aj zelené strechy. Celý povrch strechy je pokrytý pôdou a rastlinami, čím sa vytvára prirodzená, rastúca strešná krytina.

Tepelný komfort
Zelená strecha výrazne reguluje teplotu vo vnútri objektu. V lete väčšinu slnečného žiarenia zachytávajú rastliny, zvyšok strešný substrát. Pod substrátom je ešte hydroakumulačná vrstva a vzduchová medzera tvorená drenážnou vrstvou. Povrch strechy sa tak neprehrieva a tepelná izolácia už tak tlmí oveľa menší teplotný rozdiel.

Zníženie nákladov na kúrenie a chladenie
Podľa správy, ktorú publikoval Národný výskumný ústav v Kanade, potreba používania klimatizácie je až o 75 % nižšia, keď má dom zelenú strechu. Efekt, ktorý je možné dosiahnuť v zime nie je až taký pôsobivý, ale napriek tomu je nesporný. Vďaka zelenej streche tak môžete ušetriť kopu peňazí.

Biofilte
Rastliny na streche zachytávajú prach a škodlivé látky v ovzduší. Prirodzene pohlcujú CO2 a produkujú kyslík, čím robia prostredie oveľa príjemnejším. Netreba tiež zabúdať na fakt, že zníženie potreby termoregulácie prispieva k úspore energií, ktoré nie je potrebné vyrobiť a teda ide o ďalšiu úsporu emisií.

Ochrana hydroizolácie
Vrstvy zelenej strechy chránia fóliu pred veľkými tepelnými výkyvmi, ale aj pred mechanickým poškodením.

Zadržiavanie vody
Pri zelených strechách časť zrážok zachytáva strešný substrát a časť hydroakumulačná vrstva tvorená malými kalíškami. Z týchto vrstiev si postupne vodu čerpajú rastliny, z ktorých sa opäť vyparuje do ovdušia. Udržuje sa tak zdravé prostredie s prirodzenou vlhkosťou. V lete zelená strecha zadrží 70-90 % všetkých zrážok. V zime je to približne 40 %. Ide jednak o odľahčenie kanalizácie, ale tiež o možnú úsporu. Ak totiž platíte za stočné, teda odvod vody do kanalizácie, môžete požiadať o zníženú sadzbu a uštriť tak až 45 %.

Zníženie hluku
Zelené strechy sú vynikajúce v tlmení hluku. Extenzívna zelená strecha dokáže zredukovať hluk o 40 decibelov. Intenzívna zelená strecha až o 50 decibelov. Pre človeka, ktorý je citlivý na hluk a pri daždi ho bubnovanie kvapiek drží hore aj celú noc je aj tento bod určite veľmi zaujímavý.

Zvýšenie biodiverzity
Rozsiahle plochy pokryté širokou škálou vegetácie poskytujú domov mikroorganizmom, bezstavovcom, drobnému hmyzu a vtákom. Zdravý a fungujúci ekosystém vytvára príjemné prostredie, v ktorom je radosť pracovať a žiť.

Nový využiteľný priestor
Kým klasická strecha neposkytuje možnosť akéhokoľvek využitia, zelená strecha ich ponúka množstvo. Zelenú strechu je možné využívať ako priestor pre relax, môžete ju využiť na piknik, čas strávený s rodinou, rôzne hry. Je to skrátka Váš súkromný park, navyše s krásnym výhľadom.

TREESE exclusive real estate – Zelene Strechy – Začnú myslieť developeri aj na naše deti?

Zdroj: https://www.facebook.com/corwinhome / zelenestrechy.info / hnonline.sk

Related posts

FINANCOVANIE ÚVERU A PREDAJ NEHNUTEĽNOSTI S TREESE

TREESE realitná kancelária prináša prepojenie finančných a realitných služieb Zrýchlime a...

Pokračovať v čítaní

S exkluzívnou zmluvou budete potrebovať iba jedného partnera

Žiada vás realitný agent o podpis exkluzívnej zmluvy? Zistite, čo to znamená. Pravdepodobne...

Pokračovať v čítaní

MEDZINÁRODNÝ VEĽTRH LUXUSNÝCH NEHNUTEĽNOSTÍ MONAKO 2019

V Monaku sa koná medzinárodná výstava luxusných nehnuteľností Monaco Expo 2019 -...

Pokračovať v čítaní